A határrendészet hivatalos honlapján osztotta meg a hírt, mely szerint a JTI többek között ultramodern drónokat adományozott a hatóságnak, mellyekkel a csempészet által leginkább érintett területi felügyelőségek élhetnek majd. Ennek jegyében a Máramarosi Határrendészet is kapott egy repülő készüléket, melynek segítségével felvehetik a harcot a csempészekkel, kik már évek óta használják a drónos „csomagküldés” technikáját.
A JTI által felajánlott eszközök között ezen felül szerepelnek éjjellátó távcsövek, olyan endoszkópok, melyekkel az autókban kialakított rejtekhelyeket lehet felfedezni, elektromos csavarhúzók az autók könnyebb szétszereléséhez, vadállatok elleni sípok, keréknyomás-mérő eszközök és kompresszorok, illetve a szolgálati autókra szerelhető kamerák is. Mindezen eszközök a csempészet felszámolását teszik hatékonyabbá – írja közleményében a határrendészet.
Ami a cigarettát illeti, elmondható, hogy a csempészek szinte folyamatosan a határrendészet előtt járnak egy lépéssel: egyre újabb technikákat alkalmaznak, hogy az országba kutassák a szállítmányt. A határátkelős fogások mellett a csempészek előszeretettel próbálkoznak a zöldhatáron is, főként azokon a szakaszokon, ahova a határrendészet autói csak nehezen tudnak eljutni. Ha a "szállítók" mégis inkább a határátkelők mellett döntenek, akkor szinte mindig valamilyen régebbi autóban rejtik el az árut, hiszen ha a rejtekhelyekkel rendelkező járgányt le is foglalják az egyenruhások, akkor sem éri őket nagyobb anyagi veszteség. A másik népszerű trükk pedig a „kupak-módszer”, melynek során teherautókban halmozzák fel az illegális rakományt, majd körbeveszik más jellegű termékekkel, hogy elrejtsék azt a kíváncsi szemek elől.
A 2018-as évértékelőből kiderült, hogy a cigarettacsempészet által leginkább érintett határszakasz az északi, melybe Szatmár, Máramaros és Suceava megye tartozik. Ezzel kapcsolatban kifejtik, hogy itt a szó szoros értelmében már bűnhálózatok épültek ki, melynek tagjai között úgy ukrán, mint román állampolgárok is vannak. Az említett szakaszon szinte napi rendszerességgel próbálkoznak a futárok, a határőröknek pedig gyakran kell figyelmeztető lövéseket leadniuk, hogy feltartóztassák a menekülőket. A Máramarosszigeti Területi Határrendészeti Felügyelőség, amelyhez egyébként a Szatmár Megyei Határrendészet is tartozik, 112 ilyen helyzetről számolt be a tavalyi évben.
Az országos statisztikák terepén maradva ugyanakkor azt is kifejtették, hogy 2018 során 17 cigarettacsempészettel foglalkozó bűnszervezetet sikerült felszámolni, az azonosított tagok száma pedig már elérte a 157-et.